«

Paieška

Praktinė patirtis:

Vandeniu skiedžiamų lakų ir dažyvių naudojimas

 

Vandeniu skiedžiamų lakų sistemų privalumai lyginant su tirpiklinėmis medžiagomis gerokai pranoksta lakavimo cecho aplinkoje, nei iš pradžių manyta. Vandeniu skiedžiamos dažyvės ir lakai taip pat turi kitų privalumų atsižvelgiant į techninės priežiūros tarnybų reikalavimus, emisijos parametrus, filtravimo įrenginių ir elektros įrangos koncepciją, sprogimo ir gaisro pavojų bei neigiamą poveikį darbuotojų sveikatai.

Nors dažnai ir minima tokia papildoma lakavimo technikos nauda, kaip nereikalingas patalpos vėdinimas, mažesnis oro kondicionavimo poreikis patalpoje ir radikaliai sutrumpintas lakavimo ciklų laikas, tačiau praktikoje įgyvendinti tai beveik neįmanoma. Tam, kad lakuodami nepadarytumėte klaidų, norėtume atkreipti Jūsų dėmesį į kai kuriuos dalykus:

 

1. Drėgmės šalinimas ir oro kondicionavimas
Nuomonė, kad naudojant vandeniu skiedžiamus lakus vėdinimas nereikalingas, nes jų sudėtyje nėra organinių tirpiklių, yra klaidinga. Tol,,kol lako sluoksnyje bus vandens, jis nedžius. Todėl labai svarbu užtikrinti tinkamą džiovinimo patalpos vėdinimą.

 

2. Šlapio sluoksnio storis
Daugelio dispersinių lakų reologinės savybės leidžia dengti didesnio storio šlapius sluoksnius. Tačiau tokio tipo lako sluoksniai negali gerai sukietėti per įprastą 12 - 18 valandų džiūvimo laiką, o tai sukelia problemų transportuojant, pakabinant ir štabeliuojant langus. Tačiau tas, kam svarbu, kad lako sluoksnis gerai išdžiūtų per vieną naktį, turėtų dengti vandeniu skiedžiamus lakus, kurių šlapio sluoksnio storis ne didesnis nei 150 μm.

3. Džiūvimas
Jeigu vien tik apžiūrėjus vizualiai arba ranka patikrinus sluoksnio sausumą jau po kelių valandų bus dengiamas antras lako sluoksnis, pirmą lako sluoksnį sudrėkins antrame lako sluoksnyje esantis vanduo, todėl šis sluoksnis džius žymiai ilgiau.

 

4. Sandarūs profiliai
Hermetikai ir manžetiniai sandarikliai turi būti pritaikyti prie vandeninių lakų sistemos, kad dažant jie neišbrinktų, nenubluktų ir neprisiklijuotų prie dangos.

 

5. Apkaustai
Apkaustai ir tvirtinimo detalės turi būti atsparūs korozijai. Prispaudimo jėga tarp rėmo ir sąvaros turi būti tolygi visoje konstrukcijos dalyje (sąvaroje) ir neturi būti per didelė.